piątek, 15 kwietnia 2011
Niezbędnik rolnika
Co powinien posiadać szanujący się rolnik, jakie maszyny, urządzenia, aby mógł sprawnie zarządzać swoim gospodarstwem.?
1. Ciągnik/Traktor
To podstawowa maszyna, bez której ani rusz. Zastąpił on konia, który służył polskiemu rolnikowi przez setki lat. Traktor to prawdziwe zbawienie dla farmera na całym świecie. Dzięki tej maszynie rolnik sieje, sadzi, ciągnie wszystko co się da(o tego jest nie mało), orze, transportuje itd.
2. Arsenał do orki
Dla zwykłego człowieka nie mającego pojęcia o uprawie ziemi, każda czynność polegająca na ciągnięciu po polu jakiegoś żelastwa w ziemi nazywa się oraniem. Ale te czynności i urządzenia mają różne nazwy. Zwykłe oranie, które tak się właśnie nazywa dokonuje się za pomocą pługa. Jest również bronowanie( brony), kultywatorowanie( kultywator)jak również talerzowanie(brona talerzowa). Te wszystkie urządzenia rolnik musi posiadać aby mógł prowadzić swoje gospodarstwo. Używa się ich na różnym etapie uprawy roli i są zależne od rodzaju i przeznaczenia pola.
3.Przyczepy/fury
Choćby nie wiem jak bardzo gospodarstwo było zmechanizowane, nie obejdzie się bez fury lub przyczepy. Przyczepa jest potrzebna choćby do tak podstawowych czynności jak przewóz bel lub zboża do spichlerzy.
4. Belarka/prasa
Gdy hoduje się zwierzęta i karmi się je paszą w postaci siana lub kiszonki, belarka jest niezbędna. Wyparła ona już prasy, choć ta jest jeszcze obecna w wielu gospodarstwach. Oczywistym jest, pasza to podstawa w hodowli zwierząt, a gdy w naszym kraju panuje zima, to karmi się zwierzęta m.in właśnie zbelowaną lub sprasowaną trawą lub sianem.
5.Kosiarki
Aby wcześniej móc zebrać pokosy i je zbelować, najpierw trzeba czymś tą trawę skosić. Do tego jest potrzebna kosiarka. Na polach większości rolników królują kosiarki rotacyjne dyskowe lub bębnowe(to mniej więcej to samo). Są one dostępne w wielu rozmiarach tak aby koszenie było jak najbardziej wydajne i szybkie.
6.Roztrząsacz pokosów
Także niezbędne urządzenie, bez którego gospodarz posiadający łąki i zbierający siano na paszę, nie może się obyć. Roztrząsacz trawy/siana, zwany też przetrząsaczem lub jeszcze inaczej jest kluczowym narzędziem bez którego nie można należycie wysuszyć trawę. A jeżeli nawet beluje się ją nie w pełni wysuszoną na kiszonkę, to i tak raz czy dwa skoszoną trawę trzeba roztrząsać. Po skoszeniu pokosy są ułożone jak ścieżki, dość grubą warstwą. Do roztrząsacz dochodzi jeszcze zgrabiarka do siana, która zgrabia siano w wałki, pod które następnie podjeżdża prasa lub belarka.
7. Kombajn
Kombajn jeszcze w latach 90-tych był zarezerwowany dla zamożniejszych rolników, ale dziś dla własnej wygody a nawet oszczędności najlepiej posiadać go na własność. Dla gospodarzy uprawiające zboże jest on kluczowa maszyną.
8. Rozrzutnik.
Hodowla zwierzą wiąże się z spora ilością obornika, który z kolei jest bardzo dobrym nawozem. Aby jednak go użyć, należy posiadać rozrzutnik, na który najpierw ładuje się obornik a następnie rozrzuca po całym polu.
9. Siewniki/sadzarki
Aby zebrać jakikolwiek plon należy najpierw to zasiać lub posadzić. Zasiać jeżeli chodzi np. o zboża, i zasadzić jeżeli chodzi np o ziemniaki. Dziś siewniki są niczym kombajny, od razy sieją i bronują.
W dużym uproszczeniu i skrócie przedstawiłem niezbędne maszyny i urządzenia potrzebne do funkcjonowania gospodarstwa różnego rodzaju.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Doradź jakie chlewnia ruszta sprawują się najlepiej u ciebie w gospodarstwie.
OdpowiedzUsuńOczywistym jest, ze dziś każdy rolnik musi mieć przede wszystkim dostęp do maszyn rolniczych gdyż bez nich niestety ale zbyt wiele nie da rady zrobić na polu. U mnie w ciągniku również niezbędne okazało się dodatkowe światło cofania gdyż sama konstrukcja zasłaniała trochę te standardowe. Wiadomym jest, że w trakcie pracy na polu przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo.
OdpowiedzUsuńW sumie ja nie jestem rolnikiem i muszę przyznać, że jak najbardziej ogrodnictwo jest do tego podobne. Tym bardziej, że jak czytałam niedawno na stronie https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/nawozenie-iglakow to już dziś dokładnie wiem jak należy nawozić iglaki.
OdpowiedzUsuńJa jeszcze jestem zdania, że dość istotną kwestią jest samo nawadnianie i w szczególności kiedy mamy ogród. O tym jak to robić prawidłowo napisano w https://kb.pl/porady/jak-nawadniac-ogrod-_wp20/ i ja jestem zdania, że jest to dość istotne.
OdpowiedzUsuń