wtorek, 10 lutego 2015

Ile kosztuje prowadzenie gospodarstwa?

Prowadzenie gospodarstwa wiąże się z wieloma wydatkami, głównie na maszyny rolnicze. Wiadomo nie od dziś, że wszelkiego rodzaju sprzęty mają różne zastosowania, ale w dzisiejszych czasach najchętniej kupowane są urządzenia wielofunkcyjne. Do niedawna sytuacja wyglądała tak, że rolnik posiadał w swoim zapleczu różne maszyny rolnicze. Glebogryzarki, pługi, brony, kosiarki rotacyjne itd. Dzisiaj jedna maszyna rolnicza może być tak skonstruowana, że posiadanie jej wystarczy to wykonania wszystkich czynności związanych z uprawą.


Maszyny rolnicze nie są tanie w zakupie, ale dzięki programom UE i dofinansowaniom możemy nabyć je taniej. Typowe urządzenie wielofunkcyjne kosztuje dzisiaj około 50 000 złotych. Jeśli UE dofinansuje zakup sprzętu w 50%, to rolnik wydaje zaledwie 25 000 złotych na sprzęt warty 50 000 złotych i kwotę 50 000 złotych odbija sobie z podatku dochodowego. Naszym zdaniem UE postąpiła doskonale decydując się na wysokie dofinansowania, bo rolnikom żyje się dziś o wiele lepiej. Prowadzenie gospodarstwa wiąże się z wieloma kosztami, ale jest bardzo opłacalne. Ze statystyk jasno wynika, że posiadając 1 hektar ziemi, możemy na niej zarobić 5000 złotych rocznie. Posiadanie 10 hektarów to już 50 000 złotych, a średnie gospodarstwo w Polsce posiada około 25 hektarów ziemi. Wystarczy policzyć sobie, ile rolnik może zarobić. Nawet jak non stop inwestuje w swój rozwój, to na koniec roku ma więcej pieniędzy, niż zakładał na początku.

Młodzi w pole?

Osoby młode powinny się poważnie zastanowić nad zostaniem rolnikiem. Prowadzenie gospodarstwa jest bardzo opłacalne, a fakt, iż osoba młoda chce wejść w ten biznes oznacza tylko jedno - ogromne dofinansowania od UE, która uwielbia jak młodzież angażuje się w rolnictwo. Zachęcamy do komentowania tego tematu.

3 komentarze:

  1. Polecam ofertę pomp zębatych i tłoczkowych ze strony www.hydro-care.pl - świetna cena w stosunku do jakości.

    OdpowiedzUsuń
  2. W przypadku małych gospodarstw bardzo często wydatki przeważają zyski, opłacalność jest zauważalna w przypadku gospodarstw większych i lepiej zmodernizowanych. A skąd na to wziąć środki? na http://finansedlarolnikow.pl/ można znaleźć porady na ten temat. Jeśli chce się żyć z rolnictwa warto zaryzykować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko kosztuje, a maszyny rolnicze niestety nie należą do najtańszych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń