czwartek, 5 lutego 2015

Gospodarstwa dziś i dawniej


Rolnictwo w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu bardzo poszło na przód praktycznie pod każdym elementem. Nowoczesne maszyny całkowicie wyparły stare mało wydajne. Także profil gospodarstw znacznie się zmienił. Dawniej rolnicy trzymali w chlewniach świnie, bydło, nierzadko owieczki a pod podwórkach wędrowało ptactwo hodowlane; kury, indyki, kaczki. Dziś takich gospodarstw jest już bardzo mało. Hodowla wszystkiego na raz przestała być rentowna, nie mówiąc o zmianie mentalności rolników.
Obecnie rolnicy skupiają się na hodowli wyłącznie jednego rodzaju zwierząt, a małe gospodarstwa zostały przytłoczone i często wyeliminowane. Kiedyś hodowla krów mlecznych na większą skalę była znacznie trudniejsza szczególnie dla mniejszych rolników. W latach 80-tych ubiegłego wieku takie urządzenia jak dojarki było dostępne tylko dla wybranych a dojenie ręczne kilkudziesięciu krów to mordęga. Dziś obory są dostosowane pod dojenie i karmienie krów, bywają też całkowicie automatyczne z nowoczesną technologią, rolnik aby przeprowadzić dojenie krów wciska guziki. Oczywiście wydajność takich gospodarstw jest znacznie wyższa nie mówiąc o oszczędności pracy i czasu. Również względy higieniczne bardzo się zmieniły i są bardzo restrykcyjne niż kiedyś.

Rolnicy mogą sobie pozwolić na dokupowanie łąk i pół i zwiększaniu hodowli dzięki nowoczesnym maszynom. Dziś trawę na paszę szybko się ścina dzięki dużym kosiarkom dyskowym, a w razie braku pogody zbiera się niewysuszone siano na kiszonkę. Paszę się beluje a nie prasuje, bele się transportuje i przenosi za pomocą chwytaków przymocowanych do "tura", w zasadzie wszystko jest zmechanizowane, także podawanie paszy w oborach. Także wszystko się zmieniło i to bardzo szybko, z całą pewnością pomogło nam wejście do UE i dopłaty bezpośrednie, które pozwoliły rolnikom dostosować się do nowoczesnego rolnictwa.

3 komentarze:

  1. Aktualnie gospodarstwa rolne są mocno zmechanizowane, można je z pomocą maszyn prowadzić samodzielnie. Na http://rolnetowarzystwokredytowe.pl/ są informacje jak pozyskać kredyt na zakup dodatkowych maszyn.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe rozwiązania dla rolnika ma firma stanimpex.p na stronie macie artykuł na temat opryskiwaczy oraz macie oferty nowych opryskiwaczy. Polecam spojrzeć na stronę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Różnica jest olbrzymia, podobnie jak w przypadku części do maszyn rolniczych i ich dostępności.

    OdpowiedzUsuń